Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce acte am nevoie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce acte am nevoie?

Buna ziua. Mama mea are in grija casa si pamantul de la bunici(parintii ei) dar nu are acte pe ele,dar plateste impozit si toate cele la primarie. Mama e singura in viata din 3 copii .ceilalti 2 un frate si o sora au murit dar au si ei la randul lor copii. Cum as putea face sa trec casa si pamantul pe mine,dat fiind ca nu pot lua legatura cu toti verisorii mei.Va multumesc!!!
Va adresați instanței, ii chemați în judecată pe verii dvs si dezbateti succesiunea după ambii bunici pe cale judecătorească.
Buna ziua,
Se dezbate succesiunea de pe urma bunicilor, la succesiune venind toti cei 3 copii ai defunctilor bunici fie direct fie prin reprezentare.
Dezbaterea se poate face fie la notar daca va intelegeti sau in instanta daca nu va intelegeti.
Dupa dezbaterea succesiunii puteti cumpara cotele celorlalti.
Pai daca verisorii nu au bani sa plateasca pentru succesiune ,cine va plati pentru toate actele ? Daca vor fi veri care nu se vor prezenta, ce se intampla cu partea lor?

Din cei 3 copii doar mama mai traieste,ceilalti 2 au murit dar au copii(7 copii),din care 2 sunt plecati prin alte tari si nu stie nimeni de ei ,unul este la puscarie si cei care ii stim si mai tinem legatura cu ei vor sa se dezbata mostenirea dar nu vor sa cheltuie bani pentru ca nu au,nu vor sa o ajute pe mama sa puna si ei ceva bani la impozit,vor doar beneficii de pe pamant .
gi-jane2, moderator

Le veti plati dvs. De ce? Pentru ca:
1. Sunteti principalul interesat să obțineți imobilul.
2. Costurile din prezent sunt consecința statului asa, cu anii și a lucrurilor nefăcute la timp. Si cu cat stati și o sa mai moara din ei, va fi alta și alta succesiune de dezbătut.
gi-jane2, moderator
Va multumesc pentru raspunsuri.
Manuela Rășină, administrator