avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare norma intreaga
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare norma intreaga

Buna ziua,

Nu reusesc sa gasesc o clarificare pentru urmatorul aspect:
SRL - fonduri europene
Am obligativitatea sa am cel putin 2 angajati CU NORMA INTREAGA pt o perioada de 1 an.
Unul dintre acestia doresc sa fiu eu (EU SUNT DEJA ANGAJAT CU NORMA INTREAGA LA O MULTINATIONALA).
Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri pentru urmatoarele intrebari:
Am consultat legea si din calculele mele nu pot demonstra matematic ca eu voi fi prezent in cadrul firmei mele 160 ore/luna. Care sunt consecintele legale in urma unui control?
Exista vreo modalitate prin care sa pot beneficia de acest al 2-lea salariu stipuland in contractul de munca ca angajatul nu este obligat la intocmirea celor 160h lunare deoarece tipul de activitate nu necesita acest program? Sau ce alta "portita" ar fi?

PS: nu stiu daca am sa incadrez bine continutul in categorie deci daca nu este ok va rog sa-l mutati a.i. sa pot primi un raspuns avizat. Multumesc!

O saptamana buna!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:56, 27 Mai 2019
Neconformarea la cerințele contractului are ca efect retragerea finanțării sau executarea ei după caz. E un contract de finanțare, modul în care justificați n-o să-i intereseze. Din ce am văzut, majoritatea sunt cu clauze executorii. Întrebați un coleg jurist de la serviciu, abordările sunt similare
Exista mai multe modalitati pentru incheierea unui alt c.i.m. cu norma intreaga, fara sa va afecteze acea obligatie.

Totul depinde de tipul de c.i.m. care se va incheia ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare cor IRR IRR As dori sa stiu la ce specialitate COR pot alege in Revisal pentru o persoana cu studii superioare in matematica, dar care va ajuta la administrarea site-ului ... (vezi toată discuția)
Contracte de munca asim21 asim21 Un salariat cu norma intreaga la o societate comerciala poate sa incheie un al 2- lea contract individual de munca cu norma intreaga la a doua societate ... (vezi toată discuția)
C.i.m. la al 2-lea loc de munca maxx_maxxx2004 maxx_maxxx2004 Buna seara, Urmeaza ca de luna viitoare sa-mi iau un al 2-lea loc de munca, loc de munca de noapte. Intrebarea imi este urmatoare: ce fel de contract va ... (vezi toată discuția)