Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare norma intreaga
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare norma intreaga

Buna ziua,

Nu reusesc sa gasesc o clarificare pentru urmatorul aspect:
SRL - fonduri europene
Am obligativitatea sa am cel putin 2 angajati CU NORMA INTREAGA pt o perioada de 1 an.
Unul dintre acestia doresc sa fiu eu (EU SUNT DEJA ANGAJAT CU NORMA INTREAGA LA O MULTINATIONALA).
Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri pentru urmatoarele intrebari:
Am consultat legea si din calculele mele nu pot demonstra matematic ca eu voi fi prezent in cadrul firmei mele 160 ore/luna. Care sunt consecintele legale in urma unui control?
Exista vreo modalitate prin care sa pot beneficia de acest al 2-lea salariu stipuland in contractul de munca ca angajatul nu este obligat la intocmirea celor 160h lunare deoarece tipul de activitate nu necesita acest program? Sau ce alta "portita" ar fi?

PS: nu stiu daca am sa incadrez bine continutul in categorie deci daca nu este ok va rog sa-l mutati a.i. sa pot primi un raspuns avizat. Multumesc!

O saptamana buna!
Neconformarea la cerințele contractului are ca efect retragerea finanțării sau executarea ei după caz. E un contract de finanțare, modul în care justificați n-o să-i intereseze. Din ce am văzut, majoritatea sunt cu clauze executorii. Întrebați un coleg jurist de la serviciu, abordările sunt similare
Exista mai multe modalitati pentru incheierea unui alt c.i.m. cu norma intreaga, fara sa va afecteze acea obligatie.

Totul depinde de tipul de c.i.m. care se va incheia ...