avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum procedez! - divorț după separare de doi ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum procedez! - divorț după separare de doi ani

Suntem despartiti de doi ani,dar nu divorțați Soțul meu trăiește cu altcineva.Intrebarea mea este cum sa procedez daca deschid proces de divorț,dacă am vreau avantaj sau daca câștig divorțul.Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 18:06, 15 Iulie 2019
Puteti divorta si prin acord.
Chiar daca cereti divortul din vina lui, se poate sa se constate ca a fost vina amndurora si sa ramaneti cu toata insiruirea de motive pe hotararea de divort.
Ce avantaje va doriti sa obtineti ? Cati ani de casatorie aveti ?
Puteti cere si obtine despagubiri daca divortul se pronunta din vina sotului daca acest divort va aduce un prejudiciu.
390”, prin care „soţul nevinovat, care suferă un prejudiciu prin desfacerea căsătoriei, poate cere soţului vinovat să îl despăgubească”,
Mergeți la o consultație juridică pentru a alege varianta optimă pt dvs, după expunerea situației de fapt.
Este posibilă inclusiv pronunțarea divorțului pentru separare în fapt îndelungată, context în care trebuie făcută doar dovada separării, nu și a neînțelegerilor!
32ani,de căsnicie!
,

gi-jane2 a scris:

Puteti divorta si prin acord.
Chiar daca cereti divortul din vina lui, se poate sa se constate ca a fost vina amndurora si sa ramaneti cu toata insiruirea de motive pe hotararea de divort.
Ce avantaje va doriti sa obtineti ? Cati ani de casatorie aveti ?
Puteti cere si obtine despagubiri daca divortul se pronunta din vina sotului daca acest divort va aduce un prejudiciu.
390”, prin care „soţul nevinovat, care suferă un prejudiciu prin desfacerea căsătoriei, poate cere soţului vinovat să îl despăgubească”,

v-ati despartit inainte de a avea el pe cineva sau ala e motivul despartirii ?
inainte,asa cred!posibil sa fi avut pe altcineva in timpul casatoriei(cand traiam impreuna)!eu am descoperit la un an de cand nu mai locuim impreuna!avem 32 ani de casatorie !

Alte discuții în legătură

Divort prin separare in fapt (mai mult de 2 ani) Laura_89 Laura_89 Buna seara, Ma numesc Laura, am 27 ani. Eu si sotul meu suntem casatoriti civil din 2013. Suntem separati in fapt din 2014. Inca nu am divortat, ne-am ... (vezi toată discuția)
Dovezi pentru culpa comuna DAN_ZISU DAN_ZISU Buna ziua ! In 5 ani de zile am incercat de 2 ori sa divortez de \\"sotia\\" mea ( prima data cu un avocat , a doua oara singur) , dar mereu a sustinut ca ... (vezi toată discuția)
Divorț în lipsa acordului uneia dintre părți ContSters57553 ContSters57553 Daca nu vreau sa ii acord divortul sotului meu, acesta poate divorta? (vezi toată discuția)