avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Neplata factura, acum dat in judecata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Neplata factura, acum dat in judecata

Acum 3 ani jumate am semnat un contract ptr abonament cu telefon la Orange. Dupa cateva luni am plecat in strainatate si am renuntat la plati.
De curand am aflat de la persoana rezidenta la adresa unde am locuit ca a primit o scrisoare cum ca Orange ma da in judecata deoarece datoria a ajuns la 16000 de lei.
Ce pot face ei in continuare avand in vedere ca nu am nici un bun pe numele meu in Romania, nici salariu, si nici macar un cont bancar?
Mentionez ca nu planuiesc sa ma intorc in tara decat in vizita daca e.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Nick1992 , utilizator 15:11, 27 Mai 2019
Este doar o somație sau cerere de chemare în judecată?
In prima variantă nu faceți nimic, în a doua, formulați apărari, în funcție de situația concretă (este posibil inclusiv să se fi prescris, dacă nu cumva v-au tot somat să plătiți).
Nu stiu sigur daca este chemare sau somatie. O sa aflu mai tarziu.
Aparare ptr ce? Stiu ca sunt vinovat.
Vreau sa stiu ce se intampla dupa pierderea procesului.

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Este doar o somație sau cerere de chemare în judecată?
In prima variantă nu faceți nimic, în a doua, formulați apărari, în funcție de situația concretă (este posibil inclusiv să se fi prescris, dacă nu cumva v-au tot somat să plătiți).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abonament telefon mobil gianys75 gianys75 doresc sa va intreb si eu ceva... acum 8 ani sora mea a facut un abonament la orange pe un an pe numele ei si nu a mai platit ultima factura in valoare de 800 ... (vezi toată discuția)
Neplata factura telefonie mobila blueadryanna blueadryanna Buna ziua, Am fost abonat la o firma de telefonie mobila (:\"ABC\") si acum 3 ani m-am mutat in strainatate. Drept urmare, am sunat la ABC si am cerut ... (vezi toată discuția)
Firme de recuperare sau recuperatori jacuzzi jacuzzi Am si eu o problema si nu stiu ce sa fac :-/ Acum 7 ani, i-am facut unei amice un abonament de telefon la Orange. Dupa cateva luni a trebuit sa plece in ... (vezi toată discuția)