Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Neplata factura, acum dat in judecata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Neplata factura, acum dat in judecata

Acum 3 ani jumate am semnat un contract ptr abonament cu telefon la Orange. Dupa cateva luni am plecat in strainatate si am renuntat la plati.
De curand am aflat de la persoana rezidenta la adresa unde am locuit ca a primit o scrisoare cum ca Orange ma da in judecata deoarece datoria a ajuns la 16000 de lei.
Ce pot face ei in continuare avand in vedere ca nu am nici un bun pe numele meu in Romania, nici salariu, si nici macar un cont bancar?
Mentionez ca nu planuiesc sa ma intorc in tara decat in vizita daca e.
Multumesc anticipat.
Este doar o somație sau cerere de chemare în judecată?
In prima variantă nu faceți nimic, în a doua, formulați apărari, în funcție de situația concretă (este posibil inclusiv să se fi prescris, dacă nu cumva v-au tot somat să plătiți).
Nu stiu sigur daca este chemare sau somatie. O sa aflu mai tarziu.
Aparare ptr ce? Stiu ca sunt vinovat.
Vreau sa stiu ce se intampla dupa pierderea procesului.

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Este doar o somație sau cerere de chemare în judecată?
In prima variantă nu faceți nimic, în a doua, formulați apărari, în funcție de situația concretă (este posibil inclusiv să se fi prescris, dacă nu cumva v-au tot somat să plătiți).