Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Bună ziua. Mi-a fost depusă o sumă de bani în cont ( bani proveniți din câștigarea unui proces civil, cu titlul de daune morale ) , iar când am vrut să retrag suma respectivă am constat că am o poprire pe cont, fiind un titlu executoriu emis de către primărie pentru amenzi din anul 2012. Mentionez că am lucrat in strainatate pana acum 1 an, de cand nu mai am niciun venit iar acei bani ma ajutau sa ma descurc cat de cat. Conform codului civil , am inteles ca nu poate fi poprita mai mult de 1/3 din sumă dacă nu detin niciun venit. Cui ar trebui sa aduc adeverinta ca nu detin niciun venit , pentru a putea debloca suma respectiva? Am vreo sansa cu aceasta adeverinta pentru a debloca suma blocata de catre banca? Va multumesc.
Nu nefiind vb de venit salarial, suma poate fi toata retinunta. Adeverinta nu va ajuta, ci o contestatie la executare, invocati prescriptia.
Se mentioneaza "venit periodic" in codul civil, si am crezut ca ar fi favorabil in cazul de față. Poprirea e din 2.2.2019, nu știu dacă mai sunt in timp pentru contestație , cu toate că nu am primit acasă nicio somație sau titlu executoriu, am inteles ca au posibilitatea să posteze undeva in mediul online o lista a datornicilor pentru a fi acoperiti. Iar despre prescriptie, din cate am inteles, cei de la Primarie nu lasa datoriile sa se prescrie si inainte de fiecare termen de prescriere , innoiesc titlurile executorii..

gi-jane2 a scris:

Nu nefiind vb de venit salarial, suma poate fi toata retinunta. Adeverinta nu va ajuta, ci o contestatie la executare, invocati prescriptia.

Venit permanent destinat asigurării mijloacelor de existență, sunt: salariul, pensia și șomajul.

Alte venituri care vă intră în cont se rețin 100%.