Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua! Sotul meu a depus actele de divort si partaj in luna noiembrie, am fost casatoriti legal 17 ani .
El cere cota 100% deoarece eu in perioada asta nu am lucrat, tin sa mentionez ca eu in toata perioada asta am avut ajutor social si pensie handicap gr 1 sau 2( am un transplant renal) , el lucreaza in strainatate ca marinar.
Are vreo importanta faptul ca eu nu am muncit ? El vrea neaparat casa pe care am construit o in timpul casniciei, a facut chiar si un act de mana cu sora sa in care scrie ca ea ne-a dat banii sa contruim casa( ceea ce nu este adevarat).
Va multumesc!
Aveti nevoie de un avocat care sa va apere. Trebuie sa indepliniti niste proceduri, sa depuneti intampinare.. etc.
Puteti sa faceti plangere penala cumnatei si sotului pt fals, va sfatuiti cu avocatul dvs.
Sotul poate obtine o cota majorata daca a contribuit mai mult.
Dacă veți construi, alături de avocat, redutele necesare, vă veți alege cu ceva de vreme ce ați avut pensie, ajutor, ați contribuit la munca în gospodărie, etc!