Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Delegare atributii de catre administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Delegare atributii de catre administrator

Administratorul unui SRL(numit printr-o hotarare AGA a asociatului unic) isi poate delega atributiile(drept de semnatura) de exemplu contabilului sef printr-o delegatie, contract de mandat(notar) sau hotarare AGA a asociatului unic cu modificarea actului constitutiv?
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Atributiile administratorului pot fi delegate printr-o procura speciala, cu indicarea exacta a atributiilor care se deleaga.
Ar fi util sa scrieti exact atributiile care urmeaza sa fie delegate.

In orice caz, AGA decide cu privire la toate atributiile executive si cu privire la persoanele care duc la indeplinire hotararile sale.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Va multumesc pentru raspuns.Pentru a semna contabilul sef documentele impreuna cu administratorul SRL-ului e necesara modificarea actului contitutiv?