avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... SRL inchiriere in regim hotelier
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

SRL inchiriere in regim hotelier

SRL INCHIRIAZA SPATII DE CAZARE IN REGIM HOTELIER INTR-UN IMOBIL DOBANDIT PRIN CONTRACT DE COMODAT.
SE UTILIZEAZA FACTURA SI CHITANTA SAU ESTE NECESARE CASA DE MARCAT SI CUM SE TINE EVIDENTA PERSOANELOR CAZATE
Ultima modificare: Marți, 28 Mai 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: atticusfortezza , utilizator 13:13, 12 August 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca lucrati pe srl va trebuie casa de marcat.
inca o nelamurire contractul de comodat este ok in cazul acestei activitati?

Nu cu contractul de comodat este problema, ci mai degraba cu faptul ca sunteti obligat sa obtineti aviz de functionare de la primaria de care apartineti. Pentru aceasta va fi nevoie sa schimbati destinatia din apartament/casa de locuit in spatiu destinat activitatilor hoteliere, ceea ce - oricum privim - implica niste costuri...
Ultima modificare: Luni, 12 August 2019
atticusfortezza, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

regim hotelier buna ziua. vecinul meu are apartament in regim hotelier. are ... Adelinan19 Adelinan19 buna ziua. vecinul meu are apartament in regim hotelier. are nevoie de aprobarea vecinilor pentru acest lucru ? nimeni nu e de acord pentru ca vin tot felul de ... (vezi toată discuția)
Spatiu secundar alexandrudaniel_21 alexandrudaniel_21 Buna ziua, Doresc sa inchiriez un spatiu (locuinta), contract de inchiriere inregistrat etc. Firma nu are angajati. Nu as vrea sa-i schimb destinatia in ... (vezi toată discuția)
Impozit local rezidential/nerezidential + casa de marcat la inchiriere FlorinGCF FlorinGCF 1. Am o casa proprietate personala, pe care vreau sa o dau prin contract de comodat (folosinta gratuita) unei firme. Firma respectiva nu isi face acolo nici ... (vezi toată discuția)