Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... SRL inchiriere in regim hotelier
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

SRL inchiriere in regim hotelier

SRL INCHIRIAZA SPATII DE CAZARE IN REGIM HOTELIER INTR-UN IMOBIL DOBANDIT PRIN CONTRACT DE COMODAT.
SE UTILIZEAZA FACTURA SI CHITANTA SAU ESTE NECESARE CASA DE MARCAT SI CUM SE TINE EVIDENTA PERSOANELOR CAZATE
george-neagu, moderator
Daca lucrati pe srl va trebuie casa de marcat.
inca o nelamurire contractul de comodat este ok in cazul acestei activitati?

Nu cu contractul de comodat este problema, ci mai degraba cu faptul ca sunteti obligat sa obtineti aviz de functionare de la primaria de care apartineti. Pentru aceasta va fi nevoie sa schimbati destinatia din apartament/casa de locuit in spatiu destinat activitatilor hoteliere, ceea ce - oricum privim - implica niste costuri...
atticusfortezza, utilizator