Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna ziua
sunt cetatean raman cu domiciliul in Italia. Lucrez aici de 10 ani dar am facut facultatea in Romania (1990-1995 - statala, la zi).
In cazul in care m-as intoarce in tara, cum s-ar calcula pensia mea ? Conteaza anii facultatii+cei 10 ani lucrati in Italia sau se calculeaza pe alte criterii ?

Va multumesc anticipat
Ana Maria
Daca se face calculul pensiei in Romania, se ia in considerare ca vechime si facultatea facuta la zi si perioada lucrata in Italia.

In Italia nu stiu cum se calculeaza pensia. Contactati-o pe gabrielle-monique.