avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator imobile
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator imobile

Buna ziua,
In luna aprilie 2017 am obtinut un Certificat de calificare profesionala pentru administrator imobile acreditat de Ministerul muncii si de Ministerul educatiei. avand cod 5121.2.3.
Dupa noua lege 196/2018 mai este necesar un alt curs pentru recalificare?
Atestat de la primarie este necesar?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: daneza_daniela , utilizator 05:01, 3 Martie 2021
Legea nr 196/2018 prevede ca atestatul profesional necesar pentru exercitarea responsabilitatii de administartor de imobil are valabilitate de 4 ani,dupa care titularul detine obligatia sa obtina nou document


AnnyaM a scris:

Buna ziua,
In luna aprilie 2017 am obtinut un Certificat de calificare profesionala pentru administrator imobile acreditat de Ministerul muncii si de Ministerul educatiei. avand cod 5121.2.3.
Dupa noua lege 196/2018 mai este necesar un alt curs pentru recalificare?
Atestat de la primarie este necesar?
Multumesc.

Atestat trebuie ca in apr. face 4 ani. Problema este cine trebuie sa facă recalificare? Eu am atestat și profesez din feb. 2005. Trebuie sa ma înscriu pt atestare cf. Lg 196/2017. OK. Dar personalul din primărie ma cheamă obligatoriu sa ma recalific cu prețul de 500 lei. Am recalificare prin M Muncii și Educației din 2004/ administrator imobile l, care imobil in lg. 230/2007 e denumit condominiu. De ce trebuie sa ma recalific eu? Nu cumva asta e nepriceperea interpretării unei lg. a personalului primăriei sau un abuz? Din câte știu orice lg. are norme de aplicare. Care sunt aceste norme de aplicare? In orasul meu sunt vreo 800 de Asoc. Hai, nu 800 de adm., dar 500 tot sunt. 500* 500 lei = 250.000 lei încasați de o firma care face cursuri de recalificare. Firma e a cui trebuie, ca a mea nu i și nici a mamei mele. Cumva interpretarea greșita a lg.e cu intenție? Nu poți aplica o lg. fără norme de aplicare. Corect? De ce ne pune sula in coaste?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pe lg.196/2017 un adm.imobile atestat trebuie sa se recalifice ... daneza_daniela daneza_daniela pe lg.196/2017 un adm.imobile atestat trebuie sa se recalifice si sa fie atestat iarasi? in conditiile in care este calificat din 2004 si atestat din 2005 cu ... (vezi toată discuția)
Administrator imobil caradis caradis Buna ziua. Daca am absolvit scoala de administratori acum 10 ani obtinand diploma de calificare profesionala este obligatoriu pentru obtinerea atestatului de a ... (vezi toată discuția)
Atestatul de administrator condominii alindobre alindobre Conform legii 196/2018, pentru a putea desfasura activitatea de administrare, este necesar ca persoana in cauza sa obtina un atestat de administrator ... (vezi toată discuția)