Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cont bancar asociație proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cont bancar asociație proprietari

Membrii asociației proprietari refuza sa isi dea acordul pentru un cont bancar motivând ca e costisitor
Cum pot fi obligați sa aibă cont bancar asociația ?
Administratorul susține ca
face cont bancar doar dacă ii spune președintele asociației a el acționează doar la comanda președintelui AP
E NORMAL SA NU SE RESPECTE LEGEA IN ACEST CAZ ?!!
Doresc sa plătesc INTRETINEREA cu cardul prin transfer bancar in contul asociației
Va mulțumesc pentru răspuns
Îl obligă legea, 196 /2018 art. 20. Nu era obligat de legea veche. Președintele de asociație răspunde de asta, administratorul e doar un angajat.
latka, utilizator
Unde-i lege, nu-i tocmeala! Prin Lg. 196/2018, toate asociațiile de proprietari sunt obligate să aibe un cont bancar, deci nu este la latitudinea președintelui sau a membrilor asociatiei existența acestui cont bancar. Solicitați în scris președintelui și comitetului executiv să RESPECTE LEGEA!
Cum Răspunde in fata legii președintele dacă asociația nu are cont bancar uite “daia așa pt ca pot și vreau” ??????
Asociația nu are nici sediu ca sa somam prin avocat adica nu are adresa de corespondenta
Sat fără câini țara asta ?
wazz, utilizator
Unde este lege nu este tocmeala
Legiutorul a prevazut obligatia ca asociatia de proprietari sa detina cont bancar astfel ca dispozitia legala nu este conditionata de vointa sau de interesul locatarilor
Daca presedintele de asociatie nu desfasoara demersuri pentru respectare dispozitii in vigoare,sesizati oficial serviciul specializat din primaria teritoriala
m ar interesa sanctiunea, nu sesizarea presedintelui sau somarea de catre primarie
daca exista posibilitatea de sanctionare acesta va respecta legea daca nu exista sanctiune putin o sa ii pese de primarie ! oricum el a fost notificat de mult de obligativitatea contului bancar
exista norme metodologice aplicare Lege 196 ?
multumesc frumos