Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cont bancar obligatoriu pt asociații proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cont bancar obligatoriu pt asociații proprietari

Care ar fi consecințele economice ale neconformării asociațiilor de proprietari de a deschide contul bancar, deci a eluda legea 196/2018. Poate funcționa o asociație de proprietari fără contul bancar obligatoriu prevazut de legea respectiva ? Cum pot exista, oameni buni, stimați forumiști, asociații de proprietari fără cont bancar ?!!!
Va mulțumesc pentru atentie
wazz, utilizator
Cea mai simplă explicație și cred cea mai corectă este ca acel cont există, dar nu este comunicat. Eu am întâlnit astfel de cazuri.
Legal, asociația respectiva se acoperă cumva, chiar și la o reclamație făcută la primărie în baza art. 102 din legea 196 /2018, mizând pe faptul ca că se poate declara ca o omisiune și ca e posibil doar un avertisment.

Buna dimineața

Va mulțumesc pentru răspuns . Va rog sa reformulati caci nu am înțeles ultima parte a răspunsului dumneavoastră și anume “se poate declara ca o omisiune și ca e posibil doar un avertisment.”
Și, dacă puteți, arătați consecințele economice ale nedeschiderii contului bancar.
Bun, in cazul necomunicării contului ce ma sfătuiți ? Nu voi mai plati deloc INTRETINEREA

sa ma acționeze asociatia de proprietari in instanța !
latka a scris:

Cea mai simplă explicație și cred cea mai corectă este ca acel cont există, dar nu este comunicat. Eu am întâlnit astfel de cazuri.
Legal, asociația respectiva se acoperă cumva, chiar și la o reclamație făcută la primărie în baza art. 102 din legea 196 /2018, mizând pe faptul ca că se poate declara ca o omisiune și ca e posibil doar un avertisment.

wazz, utilizator
E o omisiune, pentru ca nu e încălcat în întregime art. 20 din legea 196 /2018. Adică au cont, dar nu-l afișează și e posibil sa primească doar avertisment, la un control de la primărie.

Eu nu va sfătuiesc să nu plătiți întreținerea, fără sa fi reclamat în scris și cu număr de înregistrare, pentru a primi răspuns tot în scris, încălcarea art. 102 alin. 1 litera m. Veți aduna restanțe și penalizări, pentru ca legea îndeamnă la acest demers prima data, sa reclamați contravențional încălcarea legii.

In funcție de răspuns puteți decide dacă doriți și cum sa va/nu vă plătiți întreținerea. Ca sa puteți ajunge în instanță trebuie să arătați ca nu ați avut alta posibilitate de a o achita și ați încercat rezolvarea problemei.

Economic nu știu dacă e interzisă plata la casierie la furnizorii de utilități, în cazul asociațiilor.

Am primit răspuns de la primărie ca asociatia proprietari nu s a încadrat in termen și nu a comunicat contul bancar. Iar președintele refuza primirea cererilor scrise trimise prin posta.
Dar există acel cont bancar? Au sancționat asociația pentru nerespectarea art. 20? Răspunsul asta nu are legătură cu obligația lor de sancționa contravențional asociația.

Mai faceți o plângere și solicitați un răspuns detaliat asupra controlului efectuat (conform obligației legale ce o au prin art. 10) și sancțiunii aplicate conform art. 102, atenționand ca în caz contrar va rezervați dreptul sa cereți sancționarea celor vinovați pentru neglijenta în serviciu.

[ link extern ]
latka, utilizator