Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cont bancar obligatoriu pt asociații proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cont bancar obligatoriu pt asociații proprietari

Care ar fi consecințele economice ale neconformării asociațiilor de proprietari de a deschide contul bancar, deci a eluda legea 196/2018. Poate funcționa o asociație de proprietari fără contul bancar obligatoriu prevazut de legea respectiva ? Cum pot exista, oameni buni, stimați forumiști, asociații de proprietari fără cont bancar ?!!!
Va mulțumesc pentru atentie
wazz, utilizator
daca o asociatie are trei membri, se mai justifica cont bancar?
Adresați întrebarea legiuitorului, dar cum în legea actuală nu sunt prevăzute excepții, as zice ca nu e posibil. Nu cred ca e cazul, oricum, al asociației celui care a pus întrebarea.

Oricum, cred ca întrebarea dvs., mai corect, ar fi: se justifica asociația pentru 3 proprietari?
latka, utilizator
Asociatia are zeci de membri

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

daca o asociatie are trei membri, se mai justifica cont bancar?

Va mulțumesc . V-am inteles intrutotul.

latka a scris:

Dar există acel cont bancar? Au sancționat asociația pentru nerespectarea art. 20? Răspunsul asta nu are legătură cu obligația lor de sancționa contravențional asociația.

Mai faceți o plângere și solicitați un răspuns detaliat asupra controlului efectuat (conform obligației legale ce o au prin art. 10) și sancțiunii aplicate conform art. 102, atenționand ca în caz contrar va rezervați dreptul sa cereți sancționarea celor vinovați pentru neglijenta în serviciu.

[ link extern ]

Sunt foarte multe asociații fără cont bancar, plătim în cont bancar/numele administraorului.primăria nu comentează.