Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prevenire uzucapiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prevenire uzucapiune?

Ce clauza poate fi introdusa intr-un contract de arenda pentu a preveni uzucapiunea?

Familia mea arendeaza un teren in Valcea unei familii de acolo. Noi locuind in Bucursesti, le dam lor banii pentru achitarea impozitelor (comuna nu are ghiseul.ro). Anul trecut a murit mama, am facut succesiunea si am facut un nou contract de arenda.

Am solicitat chitantele de la arendas de 2 ori acesta m-a asigurat ca a platit impozitul (confirmat de primarie) si ca le trimite prin posta, ca nu are ce face cu ele. Acum tinand cont ca e a doua cerere si tot nu le-am primit incep sa ma intreb.

Contractul este semnat pe 5 ani, dar daca el are chitantele de impozit pe mult timp, poate invoca uzucapiunea? Si daca da la urmatorul contract de arenda se poate introduce vre-o conditie ca acest lucru sa nu fie posibil?

Va multumesc pentru raspunsuri, nu prea ma pricep
Borhes John, utilizator
Buna seara,
Uzucapiunea presupune doar un act de vanzare cumparare sau o posesie fara inscrisuri.
Existenta unui contract de arendare inlatura orice posibilitate de uzucapiune.
Incercati sa incheiati actul printr-un avocat si sa-l inregistrati la primarie.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Va multumesc frumos, m-ati linistit, aparent nu inteleg ce inseamna uzucapiune ;)

Contractul a fost scris de un avocat si inregistrat la primarie

Am gasit notiunea astazi si mi-a sunat dubios

Multumesc frumos