avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestație proces verbal amenda rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestație proces verbal amenda rutiera

Acum 4 zile mi-a fost reținut carnetul pt trecerea pe rosu. Menționez ca eu am ajuns în intersecția semaforizata în T, pe culoarea verde, dar din cauza unui autocar care a rămas blocat pe sensul meu, dincolo de intersecție, nu am putut trece pe culoarea mea și am rămas în așteptare dincolo de semafor împreună cu un taxi. Ulterior după ce semaforul se schimbase, mașinile ce aveau verde au pătruns în intersecție blocând-ne accesul către sensul nostru. Apoi după ce au trecut toate, eu și taxi am trecut intersecția pe sensul nostru. Imediat la 50 de m de intersecție...am fost oprit doar eu de poliție, taximetristul fiind lăsat liber. Martor am soția din mașină. Întrebarea e: Am vreo șansă să câștig în instanță contestând procesul verbal?
Ultima modificare: Marți, 28 Mai 2019
Ovi_1974, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ovi_1974 , utilizator 06:57, 21 Iulie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Politia a incalcat legea,care s-a modificat de curind:
www.avocatnet.ro/articol_499...
In codul rutier apare acum sanctiunea:
Articolul 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
...................................
7. nerespectarea obligatiei de a permite parasirea intersectiei conducatorului vehiculului ramas in interiorul acesteia;
...................................
Problema apare totusi la dovedirea acestui fapt de catre dvs.. Sotia, in mod normal, nu va poate fi martor conform NCPC:
CAPITOLUL II
Judecata
SUBSECŢIUNEA a 3-a
Probele
Art. 315
Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori
(1) Nu pot fi martori:
1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
2. soţul, fostul soţ, logodnicul ori concubinul;
3. cei aflaţi în duşmănie sau în legături de interese cu vreuna dintre părţi;
4. persoanele puse sub interdicţie judecătorească;
5. cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.
(2) Părţile pot conveni, expres sau tacit, să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la alin. (1) pct. 1-3.


Puteti incerca in instanta sa cereti incuviintarea audierii ca martor a sotiei, in baza art. 315 alin 2, .
Altfel va trebuie o alta proba sa dovediti faptul ca va aflati in situatia descrisa de dvs.
Mulțumesc de răspuns! Menționez ca intersecția este în Iași într-o zona intens circulară, fiind și filmată. Pot cere în instanță proba video? Stocările de date ar trebui sa fie administrate de Politia Locală Iași!


latka a scris:

Politia a incalcat legea,care s-a modificat de curind:
www.avocatnet.ro/articol_499...
In codul rutier apare acum sanctiunea:
Articolul 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
...................................
7. nerespectarea obligatiei de a permite parasirea intersectiei conducatorului vehiculului ramas in interiorul acesteia;
...................................
Problema apare totusi la dovedirea acestui fapt de catre dvs.. Sotia, in mod normal, nu va poate fi martor conform NCPC:
CAPITOLUL II
Judecata
SUBSECŢIUNEA a 3-a
Probele
Art. 315
Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori
(1) Nu pot fi martori:
1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
2. soţul, fostul soţ, logodnicul ori concubinul;
3. cei aflaţi în duşmănie sau în legături de interese cu vreuna dintre părţi;
4. persoanele puse sub interdicţie judecătorească;
5. cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.
(2) Părţile pot conveni, expres sau tacit, să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la alin. (1) pct. 1-3.


Puteti incerca in instanta sa cereti incuviintarea audierii ca martor a sotiei, in baza art. 315 alin 2, .
Altfel va trebuie o alta proba sa dovediti faptul ca va aflati in situatia descrisa de dvs.

Puteți cere proba video, însă interesați-vă înainte cui aparține acea camera și cum și cit se păstrează înregistrările. Precum și cum se poate solicita o astfel de proba.
Mulțumesc pentru sfaturile primite. După 1 an și 3 luni, justiția mi-a dat dreptate și a anulat procesul verbal. Greu, dar am reușit de unul singur sa câștig. Adevărul e ca am respectat cele zise aici. O zi minunata va doresc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. va rog ajutati-ma cu un raspuns, astazi am avut un ... anca14cris anca14cris Buna seara. Va rog ajutati ma cu un raspuns, astazi am avut un accident rutier fara victime mai exact intr o intersectia trecand pe culoare verde a ... (vezi toată discuția)
E rosu sau nu e rosu? marc78 marc78 Buna ziua, Am oprit LA o trecere de pietoni semaforizata si din pozitia in care ma aflam nu mai puteam observa semaforul adresat autovehiculelor dar vedeam ... (vezi toată discuția)
Neadministrare probe plangere-hotararea irevocabila Lauraella21 Lauraella21 In fapt am fost sanctionat(a) cu amenda si retinerea permisului de conducere pentru faptul ca nu am acordat prioritate de dreapta In realitate, nu sunt ... (vezi toată discuția)