avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 401 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara. Va rog ajutati-ma cu un raspuns, astazi am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara. Va rog ajutati-ma cu un raspuns, astazi am avut un ...

Buna seara.
Va rog ajutati ma cu un raspuns, astazi am avut un accident rutier fara victime mai exact intr o intersectia trecand pe culoare verde a semaforului sa iau viraj stanga, am fost lovita de alta masina care venea din stanga mea tot intersectia semaforizata. Am coborat din masina si eu si soferita care m a lovit, am vrut sa fac amiabila dar ea sustine ca a trecut tot pe culoarea verde a semaforului astfel incat am mers amandoua la politie cu masinile, am dat declaratie, politistul retinadu mi tot mie permisul de conducere, cu amenda puncte la pernis, in urma constatarii zice el, mentionez ca eu am permisul de conducere din decembrie anul trecut, Impactul nu a fost frontal, am fost lovita in lateral stanga portiera din stanga spate, masina care m a lovit a intrat frontal, Am cerut filmare a camerelor din intersectia politistul mi a raspuns sec ca sant ale primarie si nu merg,. Si inca un detaliu cand eram la locul accidentului a aparut de nicaieri un domn la 80 ani tipand la mine ca eu am trecut pe rosu si puna du se martor pentru cealalta soferi ta,(nu a mers cu noi la politie I a lasat nr de tel). Vreau sa fac contestatie a procesului vebal ce sanse credeti ca am? Si ce costuri sant in cazul in care pird in istanta,. Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 18 Noiembrie 2022
anca14cris, utilizator
Cel mai recent răspuns: anca14cris , utilizator 23:48, 19 Noiembrie 2022


anca14cris a scris:

Buna seara.
Va rog ajutati ma cu un raspuns, astazi am avut un accident rutier fara victime mai exact intr o intersectia trecand pe culoare verde a semaforului sa iau viraj stanga, am fost lovita de alta masina care venea din stanga mea tot intersectia semaforizata. Am coborat din masina si eu si soferita care m a lovit, am vrut sa fac amiabila dar ea sustine ca a trecut tot pe culoarea verde a semaforului astfel incat am mers amandoua la politie cu masinile, am dat declaratie, politistul retinadu mi tot mie permisul de conducere, cu amenda puncte la pernis, in urma constatarii zice el, mentionez ca eu am permisul de conducere din decembrie anul trecut, Impactul nu a fost frontal, am fost lovita in lateral stanga portiera din stanga spate, masina care m a lovit a intrat frontal, Am cerut filmare a camerelor din intersectia politistul mi a raspuns sec ca sant ale primarie si nu merg,. Si inca un detaliu cand eram la locul accidentului a aparut de nicaieri un domn la 80 ani tipand la mine ca eu am trecut pe rosu si puna du se martor pentru cealalta soferi ta,(nu a mers cu noi la politie I a lasat nr de tel). Vreau sa fac contestatie a procesului vebal ce sanse credeti ca am? Si ce costuri sant in cazul in care pird in istanta,. Multumesc!


Frumoasă întrebare, greu răspuns. Într-o intersecție semaforizată două autovehicule care circulă pe direcții diferite și ajung simultan la intersecție nu pot avea amândouă culoarea verde la semafor. Una dintre șoferițe minte. Trebuie stabilită direcția de circulație care era cu prioritate prin probe certe (exclus martor care poate declara un fapt care nu este real).
Multumesc pentru raspuns.
Este o problema delicate, semaforul este amplasat la 10 m in spatele intersectiei,si galben tine sub o secunda iar daca trec pe verde, pana sa ies din intersectiei se poate schimba semaforul in rosu cu o viteza de 20 30 km faci cam 6 secunde sa parasesti intersectia, cum pot dovedi ca am trecut pe verde camerele de la semafor nu merg.asta mi a comfirmat domnul politist,
Masina care m a lovit era prima la semafor, soferita spune ca avea verde, sa presupumem ca asa a fost si semaforul s a schimbat,in urma mea, eu l am vazut verde si am trecut, nu am de unde sa stiu cat a mai tinut verdele in urma mea, azi am fost in intersectiei si am constatat ca dupa verde,, galben tine sub o secunda si rosu imediat.
Ultima modificare: Duminică, 20 Noiembrie 2022
anca14cris, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema accident auto AlexInk AlexInk Buna ziua . In urma cu 3 luni am avut un accident auto intr-o intersectie semaforizata . Eu efectuam viraj la stanga si am fost lovit frontal de catre alta ... (vezi toată discuția)
Accident intersectie semaforizata CosminLiv CosminLiv Buna ziua, Am fost implicat intr-un accident petrecut intr-o intersectie semaforizata. Am intrat in intersectie pe culoarea verde, cu intentia de a vira ... (vezi toată discuția)
Se poate traversa o intersectie pe culoarea galben a semaforului? Corneliuz Corneliuz In vechile coduri rutiere se spunea ca daca esti surprins de culoarea galben,dupa verde, si nu poti opri in timp util (siguranta) poti traversa intersectia. In ... (vezi toată discuția)