Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiriasii Caselor Nationalizate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiriasii Caselor Nationalizate

Buna ziua, locuiesc cu familia de peste 15 ani intr o casa nationalizata. Despre casa, stiam de la primarie ca nu sunt mostenitori. Asta pana anult trecut cand se pare ca au” inviat” si ca deja se judeca cu primaria dupa ce cu cativa ani inainte au mai incercat un proces, insa nu aveau toate actele. Au castigat, dubios , dar au castigat iar acum ne cer sa parasim casa in 30 de zile , in caz contrar vom fi nevoie sa platim niste cheltuieli de judecata. Tot cineva de la primaria, ne a spus ca putem sta 5 ani in casa sau ca vom sta pana ne vor reloca.

Am mai auzit o varianta, comform careia , ii putem actiona in judecata.

Ce este de facut?. Multumesc
Andrei877, utilizator
Nu mai exista obligatia de a va prelungi contractul cu inca 5 ani,puteti face apărarii în procesul de evacuare în dorința de a amâna/tergiversa inevitabilul.Nu sperați la ani de zile acum se judeca ceva mai repede astfel de speta, căutați un imobil pe piata libera sau faceti cerere la primărie pt imobile sociale daca exista.
Nu mai exista obligatia de a va prelungi contractul cu inca 5 ani,puteti face aparari în procesul de evacuare în dorința de a amâna/tergiversa inevitabilul.Nu sperați la ani de zile acum se judeca ceva mai repede astfel de speta, căutați un imobil pe piata libera sau faceti cerere la primărie pt imobile sociale daca exista.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat