Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto

Buna ziua.
Ce se intampla cu persoanele juridice care n-au apucat sa depuna cerere de restituire a taxei auto conf. O.U.G. 52/2017, pentru toate autovehiculele incepand din 2007 si pana in 2017, in termenul prevazut de O.U.G. 52/2017? Pentru a avea castig de cauza in instanta, trebuie indeplinita vreo procedura prealabila la ANAF? In sensul de a depune cerere la ANAF, iar in caz de refuz, ulterior actionat in instanta?

Mentionez faptul ca, am aflat chiar in ultima zi de depunere de posibilitatea aceasta, iar in baza unei evidente primite de la Primarie (incompleta) am reusit sa depun un numar de 27 de cereri dintre care au fost aprobate doar 11. Ulterior, am inceput sa scot din contabilitate absolut toate chitantele prin care am achitat taxe auto incepand din 2007-2017. Ce pot sa fac cu restul in aceasta situatie? Mi-e greu sa cred ca nu se poate face nimic, ori instanta sa-ti respinga ca inadmisibil din moment ce au fost declarate neconstitutionale aceste taxe.
Alina0688, utilizator
Luați legătura cu un avocat specializat pe recuperări taxa auto