avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concurs institutie publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concurs institutie publica

In urma cu cateva luni am iesit pe locul 2 la concursul organizat pentru ocuparea unui loc intr-o institutie publica
Impresia mea este ca persoana ce a castigat raspunsul nu a luat postul in primire iar eu nu am fost anuntat de acest lucru (conform legii trebuia sa fiu anuntat si sa mi se acorde postul in astfel de cazuri)
Cum pot verifica daca intradevar persoana care a castigat si-a luat postul in primire si ce pot face in cazul in cae am dreptate (persoana nu si-a luat postul in primire si eu nu am fost informat despre acest lucru)?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: liviu_a , utilizator 15:59, 30 Mai 2019
Solicitati un raspuns depunand o cerere scrisa.
Daca nu a fost angajat ii puteti actiona in judecata.


Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Solicitati un raspuns depunand o cerere scrisa.
Daca nu a fost angajat ii puteti actiona in judecata.


cam ce ar trebui sa contina cererea respectiva?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare fara concurs la primarie dbug dbug Buna ziua, Din cate stiu eu angajarea pe post la o institutie publica se face in urma unui concurs. La primaria x exista angajata o persoana pe postul de ... (vezi toată discuția)
Organizarea unui concurs pt ocuparea unui post de medic kato22 kato22 Bună ziua! Sunt medic. M-am înscris la un concurs pentru ocuparea unui post vacant publicat într-un spital de stat, fiind singurul candidat la acel post. ... (vezi toată discuția)
Incetare de drept a cim pe perioada determinata dumi32 dumi32 Am urmatoarea speta: - un angajat la o institutie contractuala care apartine de primarie, a ocupat un post vacant prin concurs pe perioada determinata de 6 ... (vezi toată discuția)