Forum Discuţii juridice Executare silită Credit cu buletinul
Discuție deschisă în Executare silită

Credit cu buletinul

Sotia mea,in 2005 ar fi dat buletinul unei colege de servici.
Ieri s-a trezit ca are poprire pe contul bancar pentru o datorie de 3000 de lei din care 1500 era creditul de cumparaturi.
Ea spune ca nu a semnat nimic pt acel credit la BancPost facut in 2005 zice executorul.
Executorul judecatoresc zice ca are poprire si sechestru pe toate masinile de pe numele ei.
Greseala zic eu,este ca ii veneau instiintari in posta prin 2007 si ea mergea la banca sa plateasca rate.
Ce se poate face?
Primul pas ar fi contestatia.
Discutati cu un avocat daca nu va descurcati singuri.
Si cat mai repede
Contestatie la executare in termen de 15 zile calculat de ieri. Si plangere penala.
Dacă nu-i face plângere penală colegei de serviciu, contestația la executare va fi respinsă.

Trebuie să dovedească cu probe că nu-i semnătura ei.
Se poate face expertiza grafologica pentru asta, stie procurorul ce are de facut...dar nu s.a prescris fapta din 2005 până acum?
Sa meargă la un avocat si sa faca contestația invocând prescripția, cu denunțul penal vede mai apoi ce poate face...