avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Credit cu buletinul
Discuție deschisă în Executare silită

Credit cu buletinul

Sotia mea,in 2005 ar fi dat buletinul unei colege de servici.
Ieri s-a trezit ca are poprire pe contul bancar pentru o datorie de 3000 de lei din care 1500 era creditul de cumparaturi.
Ea spune ca nu a semnat nimic pt acel credit la BancPost facut in 2005 zice executorul.
Executorul judecatoresc zice ca are poprire si sechestru pe toate masinile de pe numele ei.
Greseala zic eu,este ca ii veneau instiintari in posta prin 2007 si ea mergea la banca sa plateasca rate.
Ce se poate face?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 17:14, 30 Mai 2019
Primul pas ar fi contestatia.
Discutati cu un avocat daca nu va descurcati singuri.
Si cat mai repede
Contestatie la executare in termen de 15 zile calculat de ieri. Si plangere penala.
Dacă nu-i face plângere penală colegei de serviciu, contestația la executare va fi respinsă.

Trebuie să dovedească cu probe că nu-i semnătura ei.
Se poate face expertiza grafologica pentru asta, stie procurorul ce are de facut...dar nu s.a prescris fapta din 2005 până acum?
Sa meargă la un avocat si sa faca contestația invocând prescripția, cu denunțul penal vede mai apoi ce poate face...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescripție datorie Laviniaa Laviniaa Ce pași ar trebui sa urmez pt prescrierea unei datorii bancare?Ideea este că ,din păcate, nu.mi permit un avocat și aș vrea să fac personal demersurile ... (vezi toată discuția)
Executare silita credit neplatit din 2007 radianachim radianachim in anul 2005 am incheiat un contract pentru un card de credit la eurolline in valoare de2000 ron ,din anul 2007 am intrat in inposibilitate de plata ,iar acum ... (vezi toată discuția)
Poprire salar panzy panzy buna, mi s-a pus azi poprire pe salar din cauza unui presupus credit de consum ce l-as fi facut la cetelem in 2007. maine ma duc la executor pentru a cere ... (vezi toată discuția)