Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Recunoastere certificat casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Recunoastere certificat casatorie

Buna,

As dori sa stiu ce ar trebui facut pentru ca un certificat de casatorie eliberat in Romania sa fie valid/valabil/recunoscut de autoritati internationale (in alte tari).
Trebuie sa aiba apostila ?
Este suficienta apostila de la Prefectura orasului sau trebuie ceva mai special prin alte parti, pe la alte autoritati ?

Multumesc.
Un act emis de autoritatile romane se apostileaza pentru a fi valabile in tarile membre ale conventiei. In situatia dvs derpinde unde anume doriti sa folositi certificatul de casatorie.
Multumesc pentru raspuns.
Ca sa fiu mai exact, certificatul trebuie sa-mi fie de folos la Serviciul de Stare Civila si la schimbarea pasaportului sotiei (in tara la ea).
In urma schimbarii numelui trebuie sa-si schimbe si pasaportul ...si de asemenea trebuie sa fie trecuta si la starea civila ca si casatorita (sa fie luata in avidenta) .
Tinand cont de cele mentionate mai sus ...este suficienta doar o apostilare de la prefectura orasului sau trebuie ceva mai special ?

Multumesc.
Toate cele bune.