avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea165/2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea165/2018

Este sau nu angajatorul , obligat de lege , să ofere tichete de masă , egal cu numărul de zile prestate de angajat ?
Cel mai recent răspuns: antonyka , utilizator 22:50, 4 Iunie 2019
Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare

Art.10
(1) În cazul tichetelor de masă, angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrătoare din luna pentru care se efectuează distribuirea/transferul valorii nominale a tichetelor de masă, după caz. ......
......
(3) Salariații beneficiază lunar de un număr de tichete de masă cel mult egal cu numărul de zile lucrate, iar acest număr nu poate depăși numărul de zile lucrătoare din luna pentru care se acordă tichetele.
...
Problema e ca angajatorul , ne dă , doar 10 bonuri, si de valoarea cea mai mica !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reglementare bonuri de masa smileylory smileylory Buna. As dori sa stiu daca, în cazul în care în decursul unei luni am 8 ore de \"concediu(invoire) fără plată\", ore luate în zile diferite, este legal ... (vezi toată discuția)
Concediu medical cynthia03 cynthia03 Sunt în concediu cu risc maternal din luna februarie. Luna trecută si luna aceasta, firma mi a acordat tichete de masa ,odata 30 de lei si luna asta 45 , si ... (vezi toată discuția)