Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea165/2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea165/2018

Este sau nu angajatorul , obligat de lege , să ofere tichete de masă , egal cu numărul de zile prestate de angajat ?
Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare

Art.10
(1) În cazul tichetelor de masă, angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrătoare din luna pentru care se efectuează distribuirea/transferul valorii nominale a tichetelor de masă, după caz. ......
......
(3) Salariații beneficiază lunar de un număr de tichete de masă cel mult egal cu numărul de zile lucrate, iar acest număr nu poate depăși numărul de zile lucrătoare din luna pentru care se acordă tichetele.
Problema e ca angajatorul , ne dă , doar 10 bonuri, si de valoarea cea mai mica !