Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea contractului de munca

va rog frumos sa-mi spuneti daca se poate desface contractul de munca in cazul care un salariat a lipsit de la serviciu fiind bolnav,dar medicul la sugestia unei persoane din cadrul serviciului nu a vrut sa-i dea nici concediu medical,desi avea dreptul,si nici adeverinta medicala pt motivarea absentelor.
Nu inteleg cum adica medicul nu a vrut sa dea concediu medical?

Adeverinta ptr motivarea absentelor se foloseste la scoala. Ptr serviciu trebuie concediu medical
Daca nu are certificat medical, este putin probabil sa nu i se desfaca CIM.
Orice salariat are dreptul la concediu medical atunci cand este bolnav. Certificatul de concediu medical este eliberat de medicul de familie sau specialist (de obicei de medicul de familie).
Cum adica
medicul la sugestia unei persoane din cadrul serviciului nu a vrut sa-i dea nici concediu medical
?????????????
Daca angajtul nu isi poste justifica cu documente lipsa de la serviciu ar putea fi cerecetat disciplinar si in functie de mai multi factori poate fi si concediat disciplinar.