Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In primele 30 de zile in contract nedeterminat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In primele 30 de zile in contract nedeterminat

Sunt in prima luna la o companie. Saptamana trecuta am fost bolnav, am lipsit 3 zile de la munca, am anuntat, nu am putut obtine concediu medical pentru ca cardul national de sanatate era deteriorat si am obtinut o hartie de la medic cu parafa. Intre timp la Cas au zis ca nu pot elibera nici o dovada pt card abia dupa 10 zilr. Acuma la locul de munca ma amenința ca imi desfac contractul. Dar nu pot dovedi decat cu hartia. Pot face ceva?
Daca salariatul prezinta adeverinta medicala care justifica absenta de la locul de munca, atunci absenta sa este motivata si va fi pontat ca atare absent motivat.
[ link extern ]