Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte casa

Buna ziua,
Am si eu o problema legata de o mostenire si as avea nevoie de niste sfaturi.Am mostenit o proprietate(casa) de la parintii mei,ei decedand cu mai multi ani inainte.
Nu mai am alti frati,sunt singurul mostenitor.Vreau sa fac cadastru si intabulare,acte de proprietate pe numele meu,dar parintii nu au avut niciun act,doar un document de vanzare-cumparare scris la mana cum se facea acum mai bine de 60 ani.
Casa nu are nici cadastru nici intabulare sau alte acte.parintii mei au trait aici poate 50 ani iar eu stau acum,platesc impozit pe numele meu,utilitatile la fel de vreo 10 ani.Dar vreau sa fac acte sa fie in regula.
cum trebuie sa procedez?cineva mi a zis ca tre sa merg la judecatorie sa ma judec...dar eu nu cred pt ca sunt singurul mostenitor.
am nevoie de solutia cea mai rapida,nu ma intereseaza ca primaria face gratuit pana in 2025..nu au niciun interes sa se miste repede.
Sau daca cineva doreste sa ajute ,sa mearga pe la primarie sau unde trebuie,sunt dispus sa platesc aceste servicii.
Imobilul este in jud Constanta
Zona a fost cooperativizata? Adica in localitate, s-au emis titluri de proprietate pentru terenuri?
Nu stiu asta.dar ce pot face acum?de unde sa incep?
Începeți cu raspunsul la intrebarea mea.
Dacă zona a fost cooperativizata și s-au emis titluri de proprietate, iar parintii dvs nu au depus o cerere pentru emiterea titlului de proprietate in baza Legii 18/1991, nu va rămâne decât să vă adresați instanței pentru o acțiune în constatarea proprietății.
Dacă zona nu a fost cooperativizata, puteti dezbate succesiunea după parinti la notar in baza anexelor 1 si 2, eliberate de Primărie.