Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna daca inainte sa intru in concediu de crestere copil am fost in somaj si la 1 an si 10 luni maangajez primesc stimulentul de insertie ?si ce acte imi trebuie?de unde le scot?
Da, veti primi stimulent de insertie ...

Documentaţia necesară:
1. Cererea tip de acordare a dreptului la stimulent;
2. Declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că celălalt părinte natural sau, după caz, o altă persoană dintre cele prevăzute de lege nu beneficiază de indemnizaţie pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani/ stimulent;
3. Dovadă (adeverinţă eliberată de angajator), sau acte de la autorităţile competente despre reînceperea activităţii aducătoare de venituri profesionale; (copie c.i.m. )
4. Extras de cont (solicitantul sa fie titularul contului) (BCR, BRD, CEC, B. Raiffeisen, B. Transilvania, B.Pireus, B.Carpatica, B.Românească, Romexterra, Leumi Bank, Procredit Bank, Alpha Bank, Volks Bank, ING, Bancpost, ATE Bank, GarantiBank, Intesa San Paolo, OTP Bank, UniCredit Tiriac Bank, Banca Millennium, Credit Agricole);
5. Act de identitate solicitant (original şi copie xerox);
6. Certificat de naştere copil (original şi copie xerox);
7. Dosar.
Multumesc