Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reparatii garduri cu vecinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reparatii garduri cu vecinii

Buna ziua.
As dori sa-mi spuneti parerea dumneavoastra in urmatoarea problema ;
Am vecini de gradina pe ambele parti.Casele sint paralele la strada.
Care este partea de gard pe care sint OBLIGAT sa o repar ; cea din stinga sau cea din dreapta ? (privind de la casa spre fundul gradinii )
Buna ziua,
La noi in zona, Dambovita,, s-a obisnuit* ca fiecare sa-si faca gardul din fata casei, cum ar veni...scandura sa fie spre fata casei si parii, stalpii, si cusacii catre vecin, catre spatele casei vecinului, "sa se vada frumos in fata uluca".
Din ce cunosc, legal ar trebui sa contribuie ambi vecini la repararea/constructia gardului.