Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca pe perioada determinata

Buna ziua
As dori sa stiu de cate ori se poate reinnoi contractul pe peioada determinata. Din cate stiu se poate reinnoi de trei ori. La noi in firma reinnoirea consta intr-un act aditional la contractul individual de munca si o fac de mai mult de trei ori. Este legal? Se poate sesiza ITM-ul in acest caz?
Multumesc anticipat!
1. Inauntrul termenului de 36 de luni , c.i.m. pe durata determinata poate fi prelungit fara a exista o limitare a numarului de prelungiri, indiferent de durata prelungirii.

Codul muncii nu prevede niciun numar maxim de prelugiri a duratei unui c.i.m. incheiat pe determinata.

2. Daca vorbim despre operatiunea de incetare - incheiere aunui c.i.m., atunci intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
Multumesc!
Dar cum este normal/legal? Prelungirea sa se faca printr-un act aditional sau printr-un alt c.i.m.?
Inca o data va multumesc!
Prelungirea duratei ar trebui sa se faca printr-un act aditional .... incheierea unui alt c.i.m. intra sub prevederea mai sus mentionata.(intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata)
Va multumesc pentru lamuriri!