Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Filiala in Roumania
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Filiala in Roumania

Buna ziua,

As dori sa stiu daca am o firma inregistrata in Marea Britanie, pot deschide o filiala si in romania? pentru comercializarea produselor?
sau am nevoie de un SRL infiintat si in Romania pentru a putea face comert,

Va multumesc
Da, puteti sa desfasurati activitate pe teritoriul administrativ al Romaniei prin firma inregistrata in UK, insa obligatiile fiscale se vor stabili in baza prevederilor acordului/conventiei pentru evitarea dublei impunei, incheiata intre Marea Britanie si Romania. Lecturati aceste prevederi, le gasiti pe pagina ANAF aici: [ link extern ]
atticusfortezza, utilizator