Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Grad de indatorare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Grad de indatorare

Buna ziua! Am 3 minori, un salariu net de 4000 lei si o rata la banca de 1800 lei! De curand, fostul sot a castigat un proces prin care ma obliga sa-i dau 12.000 lei! In mod sigur va apela la un executor pentru a-si lua banii. In acest caz, eu voi ramane fara bani pentru a intretine copiii. Ce solutii am? Stiu ca exista o reglementare in ceea ce priveste gradul de indatorare a unei persoane. Este doar pentru credite? Multumesc!
Buna ziua,
Dar pensie alimentara ati cerut?
Va poate executa petru maxim jumatate din venitul net. Cum dvs. deja aveti o rata de 1800 de lei va mai poate executa maxim 1200 de lei din venitul net de 4000 de lei, chiar daca aveti copii in intretinere.
Poate reusiti sa compensati cumva cu pensia alimentara ce ar trebui sa o primiti ( 50 la suta din veniturile nete ale tatalui).