avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... supraf din masuratori vs suprafata acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

supraf din masuratori vs suprafata acte

Buna ziua,
Detin un apart. la care In contractul de vanzare cumparare si in cartea funciara este trecuta o suprafata utila mai mica decat suprafata utila din documentatia cadastrala (releveu, fisa bunului imobil). Dorec sa stiu cum si daca se poate corecta aceasta greseala? multumesc
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 10:05, 6 Iunie 2019
Cred că ar merge o acțiune în constatarea dreptului de proprietate, urmată de o acțiune în rectificare carte funciară.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren mai mare decat in cf je_suis je_suis anul trecut am luat un teren pt contructia unei case. In CF sunt cu vreo 180m2 mai putin decat ridicarea topo pe care o avea proprietarul. Eu am obtinut ... (vezi toată discuția)
Rectificare numar cadastral carte funciara roxana75 roxana75 Buna ziua, Va rog sa ma sprijiniti in clarificarea urmatoarei spete: doresc sa vand un apartament, iar la verificarea documentelor de catre notar s-a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, pentru vanzarea unei case (cu terenul aferent) pentru ... Evapop Evapop Buna ziua, Pentru vanzarea unei case (cu terenul aferent) pentru care am extras de carte funciara si intabulare (unic proprietar) este necesara si releveul ... (vezi toată discuția)