Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... supraf din masuratori vs suprafata acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

supraf din masuratori vs suprafata acte

Buna ziua,
Detin un apart. la care In contractul de vanzare cumparare si in cartea funciara este trecuta o suprafata utila mai mica decat suprafata utila din documentatia cadastrala (releveu, fisa bunului imobil). Dorec sa stiu cum si daca se poate corecta aceasta greseala? multumesc
Cred că ar merge o acțiune în constatarea dreptului de proprietate, urmată de o acțiune în rectificare carte funciară.