Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru

Am mers la primarie unde m-am interesat de situatia acestui teren.se pare ca el a apartinut inainte 89 parintilor mei iar dupa decesul tatalui meu notarul de stat de la acea vreme ne-a eliberat un certificat de mostenitor doar pe 250 de mp de teren si casa unde scrie ca raman ca mostenitori mama mea si 4 copii.in 92 se pare ca primaria a improprietarit printr-un proces verbal unde este specificata doar mama noastra ca fiind proprietara pe o suprafata de teren pe care se pare ca ar fi fost propritate a tatalui meu care ar fi mostenit de la bunicul nostru.a doua zi dupa ce a fost eliberat acest proces verbal mama se pare ca ar fi vandut jumatate din aceasta suprafata de teren fara a face vreo iesire din indiviziune desi pe rol se pare ca am fi fost si noi mentionati ca fiind copii lui si acel certificat de mostenitor dupa tata a fost declarat la primarie.Mama a decedat in 2005 iar in urma solicitarilor facute de catre noi la primarie pt a afla ce masa succesorala a ramas de pe uma ei am descoperit si acest lucru.am solicitat unui inginer din cadrul primariei care raspunde cu masuratori cadastrale iar dansul mi-a aratat suprafata de teren care ari fi fost improprietarita mama dar care ar fi apartinut tatalui nostru iar in urma decesului lui ar fi trebuit sa fie si a noastra.Am afla cine il tine ingradit acest teren iar dansul mi-a arat acel contract de vanzare cumparare incheiat la un notariat avand la baza acel proces verbal de improprietarire eliberat de catre primarie si nimic altceva care sa dovedeasta tot traseul de unde a fost obtinut acest teren mama mea si pana in momentul vanzarii.Eu cred ca in 92 functionarul primariei a eliberat voit sau fara stire acel proces verbal fara sa fie atent la numarul de mostenitori iar notarul nu a mai cerut si alte acte de proprietate in afara de acesl proces verbal.Ce sanse de castig in instanta in cazul in care solicit anularea acelui contract de vanzare cumparare?ce acte ar mai trebui sa solicit si unde?cum ar trebui sa procedez mai ales ca actulul proprietar si-a ridicat si o constructie?multumesc.
good boy, utilizator
Actionati vecinul in instanta pentru granituire si revendicare imobiliara.
Solicitati administrarea unei expertize topografice pentru identificarea exacta a celor doua fonduri vecine.