avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sunt implicat într-un dosar de delapidare și fals ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sunt implicat într-un dosar de delapidare și fals în înscrisuri. Mai ajung la proces dacă mă împac cu partea vătămată?

Buna ziua.Sunt implicat intr.un dosar de delapidare si fals in inscrisuri sub semnatura privata.In dosar am calitate de suspect.Daca ma impac cu partea vatamata si isi retrage plangerea mai ajung la proces?Multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 9 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
La aceste infractiuni nu este posibila retragerea plangerii/impacarea.
Cat este prejudiciul?
12500 euro
Se poate ajunge la o pedeapsă cu suspendare daca va angajați avocat si restituirii o parte din prejudiciu.
Ce fel de prejudiciu ? Cand s-a intamplat ? Nu se prescrie conf. Codului penal ?

Alte discuții în legătură

Mediere in delapidare petre-petre petre-petre Buna seara. Va rog daca poate cineva sa ma ajute cu un răspuns. In cazul infracțiunii de delapidare încheierea unui acord de mediere si depunerea lui ... (vezi toată discuția)
Delapidare Ovidiucionta Ovidiucionta Buna ziua Am fost trimis in judecata pentru delapidare In acest moment dosarul este la tribunal,dar as vrea sa stiu daca ma mai pot impaca cu partea civila ... (vezi toată discuția)
Declarație dată la poliție qtfy qtfy Am comis o infracțiune legată de droguri și am fost la poliție să mă predau. Acolo am fost întrebat dacă vreau să dau o declarație „pe lung” sau ... (vezi toată discuția)