Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate solicita duplicat taxa judiciara de timbru?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate solicita duplicat taxa judiciara de timbru?

Buna ziua, instanta mi-a solicitat sa depun taxa de timbru desi eu am depus-o odata cu cererea, asa ca am platit alta taxa si am depus-o. Acum, fata de prima taxa, ce pot face sa o recuperez? Se poate solicita duplicat de la fisc sau restituirea valorii?
Buna seara,
Mergeti la institutia unde ati platit taxa si solicitati o copie conforma.
Solicitati restituirea la prima infatisare.
Multumesc, Voi cere copie conforma. dar sunt in procedura cererii cu valoare redusa si nu ne infatisam cu instanta. Doar sa incerc sa depun o solicitare
se face cerere la instanta
Se mai intampla sa se piarda pe drum. Doar ca daca doriti sa depuneti un duplicat la instanta aceasta poate sa va si anuleze cererea, e nevoie de original. Singura varianta fara griji e sa achitati din nou, depuneti chitanta in original si apoi daca se va constata ca depuseseti anterior, aceasta se va restitui prin sentinta.