Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cat timp dureaza sa iei Certificat de grefa pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cat timp dureaza sa iei Certificat de grefa pentru permis retinut

Buna ziua. Am si eu o intrebare? Stiti cumva cam cat dureaza sa ridici certificat de grefa pentru a putea ridica permisul de conducere retinut pentru alcool la volan. Contraventie 0.03 alcool. Tin sa spun ca am vorbit cu un avocat si a spus ca ma ajuta, a facut contestatie si a zis ca asteapta numar de dosar pentru certificat de grefa. deja a trecut 2 saptamani si eu tot nu am permisu. Este normal sa dureze asa mult? Am mai citit pe net si am inteles ca se da chiar si pe loc certificatul de grefa. Avetii vreo idee cum este acum cu noua "lege" ?
Bună ziua.
În funcție de instanța ce eliberează certificatul și de alți factori (cât de amabili sau operativi sunt grefierii care au această sarcină în lucru, procedura internă, etc), puteți primi certificatul de grefă pe loc sau la o dată ulterioară, dar, în orice caz, nu durează 2 săptămâni.
Orice avocat care își exercită profesia în mod profesionist, depune o cerere de eliberare a certificatului de grefă, odată cu depunerea contestației împotriva procesului-verbal. Un avocat și mai implicat, se deplasează la sediul instanței și depune personal contestația și așteaptă eliberarea certificatului de grefă.
În atare situație, întrebați avocatul dvs. care a fost procedura de lucru a dumnealui și veți afla răspunsul la întrebare.
Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
Multumesc mult pentru raspuns. Am sunat avocatul si mi-a spus ca a facut dosar.vrea sa imi anuleze amenda si suspendarea. si ca asteapta numarul de dosar ca sa poata scoate certificat de grefa.. nu stiu ce sa mai cred.

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua.
În funcție de instanța ce eliberează certificatul și de alți factori (cât de amabili sau operativi sunt grefierii care au această sarcină în lucru, procedura internă, etc), puteți primi certificatul de grefă pe loc sau la o dată ulterioară, dar, în orice caz, nu durează 2 săptămâni.
Orice avocat care își exercită profesia în mod profesionist, depune o cerere de eliberare a certificatului de grefă, odată cu depunerea contestației împotriva procesului-verbal. Un avocat și mai implicat, se deplasează la sediul instanței și depune personal contestația și așteaptă eliberarea certificatului de grefă.
În atare situație, întrebați avocatul dvs. care a fost procedura de lucru a dumnealui și veți afla răspunsul la întrebare.
Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.

Stimate domn.
Regret să vă informez, dar la momentul înregistrării acțiunii, se dă nr dosarului. Este adevărat, termen nu veți primi până nu se epuizează o procedură administrativă (comunicarea contestației către poliție; comunicarea întâmpinării formulate de poliție către dvs.; depunerea răspunsului la întâmpinare, de către dvs., etc.), însă asta nu împiedica cu nimic pe avocatul dvs. să solicite eliberarea certificatului de grefă.
Vă sugerez să verificați, totuși, portalul instanței (portal.just.ro) de judecată, să vedeți dacă vi s-a înregistrat contestația măcar și să reveniți cu întrebarea la avocatul dvs., fiindcă lucrurile nu sunt tocmai în regulă.
Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
Inca o data multumesc foarte mult pentru raspuns. Am sunat avocatul iarasi astazi si a zis ca asteapta sa se afiseze pe net dosarul,ca inca nu sa afisat. Si am uitat sa precizez data trecuta ca au cerut un martor (care a fost cu mine) sa il citeze la tribunal. Deocamdata inca astept :) . Multumesc mult pt raspunsuri

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Stimate domn.
Regret să vă informez, dar la momentul înregistrării acțiunii, se dă nr dosarului. Este adevărat, termen nu veți primi până nu se epuizează o procedură administrativă (comunicarea contestației către poliție; comunicarea întâmpinării formulate de poliție către dvs.; depunerea răspunsului la întâmpinare, de către dvs., etc.), însă asta nu împiedica cu nimic pe avocatul dvs. să solicite eliberarea certificatului de grefă.
Vă sugerez să verificați, totuși, portalul instanței (portal.just.ro) de judecată, să vedeți dacă vi s-a înregistrat contestația măcar și să reveniți cu întrebarea la avocatul dvs., fiindcă lucrurile nu sunt tocmai în regulă.
Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.

Certificatul de grefa pt recuperare permis se timbreaza? Daca da, cat este timbrul si de unde se procura.
cosminph, utilizator