Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cat timp dureaza sa iei Certificat de grefa pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cat timp dureaza sa iei Certificat de grefa pentru permis retinut

Buna ziua. Am si eu o intrebare? Stiti cumva cam cat dureaza sa ridici certificat de grefa pentru a putea ridica permisul de conducere retinut pentru alcool la volan. Contraventie 0.03 alcool. Tin sa spun ca am vorbit cu un avocat si a spus ca ma ajuta, a facut contestatie si a zis ca asteapta numar de dosar pentru certificat de grefa. deja a trecut 2 saptamani si eu tot nu am permisu. Este normal sa dureze asa mult? Am mai citit pe net si am inteles ca se da chiar si pe loc certificatul de grefa. Avetii vreo idee cum este acum cu noua "lege" ?
Achitați Taxa timbru judiciar în cuantum de 1 leu la direcția taxe si impozite locale de la domiciliul dvs.
Am citit undeva ca se poate achita si la oficiile postale. Este adevarat? Ca la DITL este mare aglomeratie in perioada asta. Am stat aproape 1h ca sa platesc taxa de timbru de 20 lei .. daca stiam ca trebuie si pt certificat plateam atunci. Totusi nu inteleg care e rostul acestei taxe: numai chitanta aia care confirma plata valoreaza mai mult de 1 leu. Probabil se doreste descurajarea contestatarilor.
cosminph, utilizator
Am obținut certificat de grefa,mi-am luat permisul de la poliție și avocatul mi-a zis că o să se dea un termen.La 3 săptămâni de la începerea suspendării de 3 Luni mi-a. venit de la poliție un act prin care îmi cu nu trebuie să mă prezint la examenul cu 15 întrebări și dacă voi fi depistat conducând autovehicule pe perioada suspendării de 3luni risc dosar penal.asta înseamnă că am pierdut dreptul la examenul de reducere?mulțumesc!