Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Durata dovada
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Durata dovada

Daca dovada (in urma suspendarii permisului) are ca durata intre 05 Mai si 20 Mai, pe 20 am voie sa conduc? Am de pus pe 19 contestatie insa nu cred ca a ajuns inca la judecatorie deoarece n-am primit acel certificat de primire prin posta
Pentru a afla dacă contestația dvs. a ajuns la judecătorie și a fost înregistrată de aceasta, verificați portalul (www.portaljust.ro), folosind ca filtru, numele și prenumele dvs.
Pentru a putea conduce în continuare, pana la soluționarea procesului, nu este suficient doar sa depuneți contestația, fiind necesara eliberarea unui certificat de grefa cu care sa va prezentați ulterior la politie pentru a va ridica permisul.

goldieczr a scris:

Daca dovada (in urma suspendarii permisului) are ca durata intre 05 Mai si 20 Mai, pe 20 am voie sa conduc? Am de pus pe 19 contestatie insa nu cred ca a ajuns inca la judecatorie deoarece n-am primit acel certificat de primire prin posta

Certificatul de grefa cum il scot? La taxe si impozite pe langa taxa de timbru 20 lei am mai platit o taxa de 1 leu 'pt grefa', cel putin asa a spus doamna, iar de la posta din cate stiu trebuie sa primesc un certificat de primire atunci cand plicul ajunge la judecatorie, insa de acolo nu stiu ce sa fac.

Avocattrifanbianca a scris:

Pentru a afla dacă contestația dvs. a ajuns la judecătorie și a fost înregistrată de aceasta, verificați portalul (www.portaljust.ro), folosind ca filtru, numele și prenumele dvs.
Pentru a putea conduce în continuare, pana la soluționarea procesului, nu este suficient doar sa depuneți contestația, fiind necesara eliberarea unui certificat de grefa cu care sa va prezentați ulterior la politie pentru a va ridica permisul.

goldieczr a scris:

Daca dovada (in urma suspendarii permisului) are ca durata intre 05 Mai si 20 Mai, pe 20 am voie sa conduc? Am de pus pe 19 contestatie insa nu cred ca a ajuns inca la judecatorie deoarece n-am primit acel certificat de primire prin posta

De la posta, din câte înțeleg, așteptați confirmarea de primire. Durează pana ajunge la dvs., pt ca trebuie sa mai treacă, încă o data, prin "drumul poștal".
Asa cum v-am spus, verificati pe portal dacă s a înregistrat dosarul pt ca aveți nevoie de numărul dosarului pentru a completa cererea pentru certificatul de grefa cu care puteți sa va ridicați permisul.
Odată aflat numărul dosarului și completata cererea de eliberare certificat de grefa, trebuie înregistrata si aceasta (cererea) la judecătorie.
Nu știu unde s-a petrecut fapta pentru a afla care este practica judecătoriei, însă, exista judecătorii care eliberează certificate de grefa și prin e mail.
Vă recomand să sunați la judecătorie pentru a afla daca e posibil sa eliberați certificatul prin e mail.
Odată ridicat certificatul de grefa, prezentați-va la politie pentru a va înmâna permisul.

goldieczr a scris:

Certificatul de grefa cum il scot? La taxe si impozite pe langa taxa de timbru 20 lei am mai platit o taxa de 1 leu 'pt grefa', cel putin asa a spus doamna, iar de la posta din cate stiu trebuie sa primesc un certificat de primire atunci cand plicul ajunge la judecatorie, insa de acolo nu stiu ce sa fac.

Avocattrifanbianca a scris:

Pentru a afla dacă contestația dvs. a ajuns la judecătorie și a fost înregistrată de aceasta, verificați portalul (www.portaljust.ro), folosind ca filtru, numele și prenumele dvs.
Pentru a putea conduce în continuare, pana la soluționarea procesului, nu este suficient doar sa depuneți contestația, fiind necesara eliberarea unui certificat de grefa cu care sa va prezentați ulterior la politie pentru a va ridica permisul.

goldieczr a scris:

Daca dovada (in urma suspendarii permisului) are ca durata intre 05 Mai si 20 Mai, pe 20 am voie sa conduc? Am de pus pe 19 contestatie insa nu cred ca a ajuns inca la judecatorie deoarece n-am primit acel certificat de primire prin posta