Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunuri in afara casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunuri in afara casatoriei

Daca sotul a dobandit un bun imobil in afara casatoriei cu bani primiti de la parinti (este stipulat in contractul de vanzare cumparare ca parinti sunt procuratori de fonduri pentru cumparator). Acesta, ulterior contractului de vanzare cumparare, s-a casatorit. Ce drept are sotia la acest bun imobil?
Dijulescu2019, utilizator
Bună ziua. Doar în cazul decesului acestuia, soția va veni la moștenire, dobândind o cotă parte din masa succesorală, în funcție de clasa succesorală cu care vine în concurs la moștenire. Până la intervenierea acestui eveniment, bunul este propriu și va râmâne propriu și în ipoteza în care soții vor divorța. Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
Buna ziua,
In caz de divort, NICIUNUL!
In caz de dece inaintea celuilalt sot, acela are dreptul la cota legala din bun.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator