Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura chirie 2019 cu sau fara tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura chirie 2019 cu sau fara tva?

O societate comerciala nou infintata in 2019 administreaza cladirea altei societati comerciale si trebuie sa factureze lunar chirii catre locatari.Cum procedeaza in acest caz?.....emite facturile de chirii fara tva?....stiu ca era de depus si o notificare la anaf cu chiriile...dar nu mai tin minte despre ce este vorba...

poate ma lamureste cineva
multumesc
george-neagu, moderator
Da, puteti factura fara TVA, conform art 292 (2) CF:

e) arendarea, concesionarea, închirierea și leasingul de bunuri imobile, acordarea unor drepturi reale asupra unui bun imobil, precum dreptul de uzufruct și superficia, cu plată, pe o anumită perioadă. Fac excepție următoarele operațiuni:

1. operațiunile de cazare care sunt efectuate în cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu funcție similară, inclusiv închirierea terenurilor amenajate pentru camping;
2. închirierea de spații sau locații pentru parcarea autovehiculelor;
3. închirierea utilajelor și a mașinilor fixate definitiv în bunuri imobile;
4. închirierea seifurilor;

Daca s-a dedus TVA vor trebui efectuate ajustari cf. ART. 305 - Ajustarea taxei deductibile în cazul bunurilor de capital, intrucat aceasta inchiriere fara TVA este o operatiune scutita fara drept de deducere.
Ioan Petru Butariu, Contabil