Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... NM de aplicare a Legii SSM L319/2006 (HG 1425/2006)
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

NM de aplicare a Legii SSM L319/2006 (HG 1425/2006)

Buna ziua,

Norma Metodologica de aplicare a Legii SSM nr. 319/2006 (HG 1425/2006 actualizata inclusiv cu HG 955/2010 si HG 1242/2011) cu toate cele 22 de anexe intra si in atributia responsabilului SSM ? Sau acest NM e strict pentru cei care vor sa se abiliteze ?

Multumesc
Cititi cu atentie actul normatic si veti gasi la pct.15 activitatile din domeniul ssm care se desfasoara, iar in continuare se detaliaza cum se desfasoara aceste activitati.
In fisa postului, angajatorul are obligatia sa mentioneze activitatile din domeniul ssm pe care lucratorul desemnat le va efectua.
-art. 20 (1) Desemnarea nominala a lucratorului/ lucratorilor pentru a se ocupa de activitatile de prevenire si protectie se face prin decizie scrisa a angajatorului.
(2) Angajatorul va desemna lucratorul numai din randul lucratorilor cu care are incheiat contract individual de munca cu norma intreaga.
(3) Angajatorul va consemna in fisa postului activitatile de prevenire si protectie pe care lucratorul desemnat are capacitatea, timpul necesar si mijloacele adecvate sa le efectueze.