Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Anexa 22 - Tabel cu bolile profesionale cu declarare ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Anexa 22 - Tabel cu bolile profesionale cu declarare obligatorie

Buna ziua,

Anexa 22 - Tabel cu bolile profesionale cu declarare obligatorie - L 319
Resp. SSM are atributii cu privire la situatia prevazuta la Anexa 22?
Daca da, in ce conditii ? Colaboreaza cu medicul de medicina muncii ?

Multumesc

Adrian Blanaru, utilizator
Am raspuns deja in discutia pe care ati mai deschis-o legat de atributiile generale ale lucratorului desemnat cu activitati de prevenire si protectie in domeniul ssm.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Bolile profesionale se declara in conditiile mentionate in NM. Au atributii medicul care constata aspecte legate de existenta unor BP (intocmeste BP1) si medicul de medicina muncii din cadrul DJSP care cerceteaza suspiciunea si dupa caz, intocmeste BP2.
Lucratotul desemnat poate tine evidenta BP si dupa caz, colaboreaza cu medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale.