Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Declaratie de avere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Declaratie de avere

Daca intre soti exista o Conventie Matrimoniala - regimul separatiei de bunuri, este obligatoriu ca, la completarea declaratiei de avere a sotului (care este functionar public cu statut special), sa fie mentionat si venitul sotiei (care este angajata la firma privata)?
Daca da, va rog precizati in baza carui articol de lege.
Va multumesc anticipat!
Declaraţiile de avere se fac în scris, pe propria răspundere,şi cuprind drepturile şi obligaţiile declarantului, ale soţului/soţiei, precum şi ale copiilor aflaţi în întreţinere, în conformitate cu Anexa nr. 1 din Legea nr.176/2010.
Multumesc pentru raspuns. Am citit si eu anterior articolul 3 (2) din Legea 176/2010, pe care l-ati citat, insa, neavand copii iar bunurile fiind separate, mai exista aceasta obligativitate?
Multumesc anticipat!