Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, Este obligatorie declararea bunurilor si a ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, Este obligatorie declararea bunurilor si a veniturilor ...

Buna ziua,
Este obligatoriu declararea bunurilor si a veniturilor in declaratia de avere a sotului/sotiei daca unul din ei nu este angajat la stat? Daca da, se declara doar bunurile dobandite in timpul casatoriei sau si inainte?

Multumesc
adr.ian, utilizator
Declaraţiile de avere se fac în scris, pe propria răspundere, şi cuprind drepturile şi obligaţiile declarantului, ale soţului/soţiei, precum şi ale copiilor aflaţi în întreţinere, în conformitate cu Anexa nr. 1 din Legea nr. 176/2010.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si se trec in declaratie si bunurile dinaintea casatoriei?
Daca sunt ale titularului declaratiei , da.
nu sunt ale titularului, sunt ale sotului
Se trec toate bunurile deținute de familie (soț/soție și copiii minori aflați în întreținere) în momentul depunerii declarației, indiferent cum sau când au fost dobândire bunurile, indiferent de locul de muncă al soțului/soției persoanei care are obligația legală a depunerii declarației de avere.