Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract inchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract inchiriere

dorim sa inchiriem cladirea pe care o detinem pe firma
va fi contract de inchiriere intre firme
cum ne putem asigura la riscul de neplata?
exista posibilitatea de a verifica bonitatea firmei si a actionarilor?
Intrati pe listafirme.ro, acolo veti gasi inclusiv datoriile, dosare in justitie, etc,
Dar aveti nevoie de un cont platit, puteti vorbi cu un avocat sa va ajute!
Un astfel de site este si termene.ro. Aveti grija insa si cum incheiati contractul de inchiriere, ce clauze introduceti acolo, in specila cu privire la pret, termenul de plata si modalitatile de reziliere a contractului. Astfel va puneti la adapost de multe neplaceri.
Buna ziua,

Pentru a va asigura de plata chiriei, puteti introduce de exemplu o clauza penala, in caz de neplata a chiriei/utilitatilor/altor servicii dupa trecerea unui anumit termen.

Totodata, puteti introduce o clauza prin care sa aveti posibilitatea de a denunta unilateral contractul, printr-o notificare scrisa.

Un depozit de garantie mai mare, de asemenea, v-ar fi util.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat