Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Instruirea la angajare a minorilor
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Instruirea la angajare a minorilor

Care este durata instruirii la angajare la PSI a minorilor cu varsta intre 16-18 ani (timp de lucru 6 ore/zi), avand in vedere ca la PSI durata instruirii la angajare este de minim 8 ore.
Multumesc.
Din ce cunosc...nu s-a schimbat legislatia asa ca...ramane tot de 8 ore- dar se va face pe parcursul mai multor zile ( cel putin 3 cu tot cu instruirea in domeniul SSM)
Eu as merge pe varianta:
Luni-Instruire introductiv generala- IIG si instruirea la locul de munca-ILM, in domeniul SSM- Aceste doua instruiri pot avea durata, dpdv legal, de minim 1 ora- acum depinde ce durata ati stabilit dvs. ( angajatorul), prin decizie. Sa presupunem ca ati respectat cerinta legala si ati stabulit durata fiecarei instruiri la o ora.
La sfarsitul celor doua instruiri as incepe instruirea introductiv generala PSI- durata 4 ore
Marti- continuare 4 ore IIG PSI si incepere instruire PSI la locul de munca- 2 ore
Miercuri as termina instruirea PSI la locul ce munca si as da "Admis la lucru" pentru ambele domenii- PSI si SSM.
Ionut.ion, utilizator
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
O precizare legala: instruirea introductiv generala psi-su are durata de 8 ore, iar instruirea psi-su specifica locului de munca are durata tot de 8 ore (altele decat cele de la instruirea introductiv generala).