Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema cu amplasarea aer conditionat al vecinului de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema cu amplasarea aer conditionat al vecinului de deasupra

Buna ziua,
Avem o problema cu amplasarea aparatului de aer coditionat al vecinului.
Am discutat cu el in momentul in care era echipa de montaj si am rugat amplasarea lui intre ferestrele sale si nu intre etaje, insa nu a fost chip sa ne intelegem.

Am facut o poza, stiu ca majoritatea probabil sunt amplasate asa, insa, peretele, fiind un bun comun nu trebuie sa fim si noi consultati si sa cadem de acord ?

In momentul de fata cand se iese pe geam iti este si teama sa te uiti in sus!

Aici aveti poza.
[ link extern ]

Pe cale amiabila se pare ca nu ne putem intelege, exista o optiune sa obligam vecinul sa il puna pe mijloc intre ferestrele sale ?

Multumesc
orice sfat ar fi apreciat, multumesc
Exteriorul condominiului reprezinta parte comuna
Conform dispozitii in vigoare L nr 196/2018 proprietarul nu are dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
Sesizati oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna masuri pentru respectarea de catre locatari a dispozitiilor in vigoare

ynocentta a scris:

Exteriorul condominiului reprezinta parte comuna
Conform dispozitii in vigoare L nr 196/2018 proprietarul nu are dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta
Sesizati oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna masuri pentru respectarea de catre locatari a dispozitiilor in vigoare

Multumesc de raspuns!

Ce inseamna sesizare oficiala, sa facem o cerere prin care precizam legea si aceste detalii?

Am putea face acest lucru din partea unui avocat?
Puteti sesiza direct inspectia in constructii.

Daca sesizati presedintele, acesta la randul lui va trebui sa sesizeze inspectia in constructii pentru ca el nu poate sa-i impuna sa il dea jos sau sa il mute.

Poate doar sa-i aduca la cunostinta ca nu este legal dar asa cum d-voastra nu ati reusit sa va intelegeti cu vecinul, ma indoiesc ca presedintele va putea.

Daca nu intelege cu vorba buna, probabil dupa o amenda (sau mai multe) il va da jos/muta.
I0nutz83, utilizator