avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Indiviziune

Buna ziua!Se poate face ieșirea din indiviziune a unui teren împărțit in doua loturi,după ce a fost făcut cadastrul Per total și apoi separat numai pentru un lot?Persoana celuilalt lot nu vrea sa își facă cadastrul pe celălalt lot!Va mulțumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 12 Iunie 2019
Adelina2017, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Solicitati prin instanta iesirea din indiviziune si dupa aceia va faceti cadastru pe terenul dumneavoastra indiferent de ce va dori sa faca celalalt proprietar.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cadastrul mai trebuie făcut după instanța încă o data?Pe jumătatea care îmi aparține am făcut deja cadastrul și acum ar trebuie sa mergem la notar pentru a deveni proprietar pe parte mea de mostenire,doar ca notarul spune ca trebuie și cadastrul pentru lotul celălalt,care nu mi aparține!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adresati-va instantei de judecata, in vederea partajarii imobilului.

Nimeni nu este obligat sa ramana in stare de indiviziune, putandu-se adresa instantei de judecata, oricand.

Nu este obligatoriu sa detineti cadastru pentru ambele loturi.

Instanta de judecata poate dispune o expertiza topografica, daca este utila solutionarii cauzei.

Ulterior, fiecare dintre coproprietari decide daca efectueaza masuratorile cadastrale si procedeaza la intabulare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire indiviziune daniela951 daniela951 Buna ziua, Ma intereseaza cum se poate iesi din indiviziune,10 proprietari pe un lot de teren extravilan, toti dorind sa iasa din indiviziune. Ce trebuie ... (vezi toată discuția)
Cum se procedeaza pentru iesirea din indiviziune? BogdanGradinaru BogdanGradinaru suntem 4 proprietari ai unui teren. cum se procedeaza pentru iesirea din indiviziune. terenul are cadastru si stiu ca trebuie facuta dezmembrarea pentru ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune yrynela yrynela buna seara, va rog sa ma ajutati cu o problema, vreau sa ies din indiviziune de pe un titlu comun pe care suntem 8 coindivizori sau proprietari fiecare din ... (vezi toată discuția)