Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Indiviziune

Buna ziua!Se poate face ieșirea din indiviziune a unui teren împărțit in doua loturi,după ce a fost făcut cadastrul Per total și apoi separat numai pentru un lot?Persoana celuilalt lot nu vrea sa își facă cadastrul pe celălalt lot!Va mulțumesc!
Adelina2017, utilizator
Buna ziua,
Solicitati prin instanta iesirea din indiviziune si dupa aceia va faceti cadastru pe terenul dumneavoastra indiferent de ce va dori sa faca celalalt proprietar.
Cadastrul mai trebuie făcut după instanța încă o data?Pe jumătatea care îmi aparține am făcut deja cadastrul și acum ar trebuie sa mergem la notar pentru a deveni proprietar pe parte mea de mostenire,doar ca notarul spune ca trebuie și cadastrul pentru lotul celălalt,care nu mi aparține!
Adresati-va instantei de judecata, in vederea partajarii imobilului.

Nimeni nu este obligat sa ramana in stare de indiviziune, putandu-se adresa instantei de judecata, oricand.

Nu este obligatoriu sa detineti cadastru pentru ambele loturi.

Instanta de judecata poate dispune o expertiza topografica, daca este utila solutionarii cauzei.

Ulterior, fiecare dintre coproprietari decide daca efectueaza masuratorile cadastrale si procedeaza la intabulare.