Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am titlu executoriu pentru recuperarea cheltuielilor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am titlu executoriu pentru recuperarea cheltuielilor de judecată cu asociația de proprietari, dar asociația nu are cont bancar și nu poate fi executată. Cum pot recupera suma?

eu, proprietar apartament,membru al asociatiei de proprietari, creditor, detin titlu executare silita civila impotriva debitorului Asociatia de proprietari din Iasi pentru recuperarea cheltuieli de judecata. Asociatia nu are cont bancar si nu poate fi executata. Asociatia are contract cu o firma de administrare. Pot eu recupera aceasta suma si, daca DA, pe ce cale si cum, va multumesc din suflet!
Manuela Rășină, administrator
Încercați să mergeți cu executorul si sa ia banii din casieria asociației.
Mergeți la primărie ca sa fie si amendați ca nu au cont.

Este normal sa faca abuzuri daca se eschiveaza de la răspunderea juridică...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Inca o data va multumesc, nu mai credeam ca se mai poate face ceva, numai bine va doresc!
Trebuie însă să solicitați dvs. Sa va deplasati la asociatie si sa insistati la executor.
Trebuie văzut ce bani au în casă.
Ce suma aveti de recuperat?
-Asociatia nu are cont bancar, firma de administrare are cont bancar, ea incaseaza si achita furnizorilor.
- Executorul spune ca nu poate face poprire pe contul firmei,ci numai pe contul Asocietiei de proprietari care, daca infiinteaza cont bancar va fi zero lei deoarece, incasarile intra in contul firmei.
-De exemplu, incasari luna sept.2016/asociatia noastra=3528 ron

-1600 ron reprezentand cheltuieli judecata+cheltuieli executare.
Manuela Rășină, administrator
Banii sunt ai asociatiei.
Faptul ca firma ii incaseaza nu inseamna ca sunt banii ei.Ea doar detine acei bani in baza unui contract cu asociatia.
Eu sunt de parere ca executorul poate indisponibiliza banii deoarece nu conteaza cine ii primeste ci pentru cine ii detine.
Daca executorul nu vrea sa le ia banii, va trebui sa incercati prin instanta doar ca va fi un proces destul de complicat deoarece instanta va obliga executorul sa mearga sa ia banii cu forta statului.Nu am avut nicio situatie de acest fel cu asociatiile dar nu exclud ca in viitor sa am asa ceva....
Adresati o cerere in scris la executorul judecatoresc ca sa va dea raspuns in scris, prin incheiere motivata.Apoi, in functie de motivarea sa puteti ajunge la instanta.

Deci, asociatia nu incaseaza banii la asociatie.Au un casier de la o firma care detine banii asociatiei.Daca este asa, se pot lua banii, pe de alta parte daca am inteles eu bine situatia...
Aveti de luat niste bani.Acei bani apartinand asociatiei pot forma obiectul executarii silite putand fi luati direct din casieria asociatiei de executor si sa se incheie un proces-verbal.Vor ramane fara apa cei din bloc dar aceasta este o alta problema...
Sa schimbe conducerea daca vor fi nemultumiti.

Ce suma aveti de recuperat?

In functie de suma se pot cauta mai multe variante.

Mai aveti si o varianta mai simpla si fara folosirea fortei de constrangere...

Sa faceti o compensare si sa nu mai achitati intretinerea pana se compenseaza datoriile...
Este mai simplu asa desi tare mi-ar fi placut sa le luati banii din casierie cu executorul si sa ramana fara apa cei din bloc care au ales conducerea si sunt direct responsabili ca ar ramane fara apa calda, lumina, etc....

Ar merita o astfel de lectie.
Manuela Rășină, administrator