Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Aflarea costului de producție
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Aflarea costului de producție

Buna seara,
Cum se poate afla costul de producție unitar știind ca într-o luna se fabrica 200 dintr-un produs oarecare, generând următoarele cheltuieli: cheltuieli cu materii prime=30.000 lei; salarii ale muncitorilor=45.000 lei; salarii ale personalului administrativ al secției= 20.000 lei; energie electrică=5.000 lei; combustibil=2.000 lei; amortizare utilaje= 1.500 lei; salarii personal de conducere= 20.000 lei; protocol=500 lei.
Buna ziua,
Nu sunt contabil dar, din ce mai tin minte din cursul de economie, Costul de productie reprezinta „totalitatea cheltuielilor determinate de realizarea marfurilor/produselor/ serviciilor/etc."
Deci... 30000+45000+20000+5000+2000+1500+20000+500=124000 lei cost productie 200 de produse
Cost pe unitate produs: 124000/200=620 lei/ unitate produsa
Cel mai bine ar fi sa cititi Ordinul nr. 1826/2003 pentru aprobarea Precizărilor privind unele măsuri referitoare la organizarea şi conducerea contabilităţii de gestiune:

Costul de producţie sau de prelucrare al stocurilor, precum şi costul de producţie al imobilizărilor cuprind cheltuielile directe aferente producţiei, şi anume: materiale directe, energie consumată în scopuri tehnologice, manoperă directă şi alte cheltuieli directe de producţie, precum şi cota cheltuielilor indirecte de producţie alocată în mod raţional ca fiind legată de fabricaţia acestora.