Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa unchi si matusa decedati de peste 10 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa unchi si matusa decedati de peste 10 ani

buna ziua, am vrea sa facem succesiune dupa unchiul si matusa decedati de peste 10 ani, nu s-a facut succesiunea pt ca un nepot a ocupat abuziv apartamentul si ii ameninta pe ceilalti mostenitori, si acestia nu au avut nici actele imobilului; a doua problema este ca matusa a avut o sora care a trait si a decedat in Ungaria, fara a avea informatii despre dansa.
intrebarile sunt : daca se mai poate face succesiunea dupa o perioada atat de mare, (s-a mai deschis actiune in justitie acum cativa ani dar nu s-a mai continuat din cauza ca nu aveam informatiile despre sora matusii),
si a doua, cum putem afla daca a avut mostenitori sora matusii din Ungaria, sau cum putem rezolva aceste puncte (pentru a afla daca ar mai fi si alti mostenitori in afara de cei care si-au prezentat deja dorinta de a se inscrie la masa succesorala, nu se poate da anunt la ziarele de mare circulatie in Romania si Ungaria ?), multumesc anticipat.
da_na, utilizator
Buna ziua,
Dezbaterea succesiunii se poate face ORICAND.
Doar acceptarea succesiunii se poate face intr-un termen determinat si, in cazul dumneavoastra, termenul este de 6 luni de la deces conform art. 700 vechiul cod civi.
Despre rude din Ungaria e bine sa incercati sa aflati fie de la autoritatile maghiare fie de la ambasada ungariei din Romania.
Angajati un avocat ca sa aveti cat mai multe sanse.
si in cazul nostru, ne fiind acceptata succesiunea in cele 6 luni, se mai poate face ceva?
Un avocat va poate explica ca exista si acte de acceptare tacită,poate ati acceptat fără să știți sau poate va invata cum sa procedati.
Buna ziua,
Acceptarea este expresa sau tacita.
Prin aceia ca ati mai incercat de cateva ori sa dezbateti acea succesiune se poate considera ca ati acceptat tacit succesiunea.
va multumesc frumos pentru raspunsuri, atunci ramane problema cu sora matusii din Ungaria, si in cazul in care nu putem gasi date despre dansa, cum se poate continua procedura?